Sosyal Medyanın Hayatımıza Getirdiği Yeni Bir Meslek: Sosyal Medya Uzmanlığı

the_end     08-24-19     Sosyal Medya     Sosyal Medyanın Hayatımıza Getirdiği Yeni Bir Meslek: Sosyal Medya Uzmanlığı

2000’li yılların başından itibaren her geçen yıl daha da gelişen internet; 2010’lu yıllarla beraber hayatın vazgeçilmez bir öğesi haline gelmiştir. Herkes, Facebook’ta eski okul arkadaşlarının ne yaptığını bilmek, Twitter’da sevdiği sanatçının attığı son twiti görmek, Instagram’da iş arkadaşının yaz tatilinde nereye gittiğini öğrenmek istemektedir. Bu noktada, akıllı telefonların da etkisiyle sosyal medya bir bağımlılık haline gelmiştir. Sosyal medyanın yaygınlaşmasına paralel olarak yeni iş kolları türemiştir. Sosyal medya uzmanlığı, sosyal medyanın yarattığı yeniliklerin başında gelmektedir. Peki, sosyal medya uzmanı ne iş yapar?

Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Sosyal medya uzmanı; ilk olarak 2000’li yıllarda popüler olmuştur. Bu dönemde, kendisine ait internet sitelerinin takipçi sayısı fazla olanlara sosyal medya uzmanı olarak bakılmıştır. Bu kişilerin oldukça geniş bir hayran kitlesi bulunmaktaydı. Bu sayede, internet siteleri sayesinde reklam başta olmak üzere birçok aktiviteye imza atıyorlardı. Zaman içerisinde, bu kişilerin aynı işleri, markalar için de yapabilecekleri düşünülmeye başlandı. Dijital ajansların yaygınlaşmasına paralel olarak sosyal medya uzmanı fikri ortaya çıkmış oldu. Dijital ajanslar, çalışanlarına reklam ve tanıtım yapma konusunda eğitim verdiler. Bir süre sonra, dijital ajansların bu eylemi, başarılı sonuçlar vermeye başladı. Markaların satış miktarlarının artması ve reklam gelirlerinin yükselmesi; sosyal medya konusunda yetişmiş nitelikli personel ihtiyacının ortaya çıkmasına vesile oldu. İlerleyen yıllarda ise nitelikli ve deneyimli kişiler, sosyal medya sektöründe çalışmaya başladı.

Sosyal Medya Uzmanının Görevleri

Günümüzdeki sosyal medya uzmanı kavramı daha geniştir. Sosyal medya uzmanlarının yaptığı birçok görev bulunmaktadır. Sosyal medya uzmanı; çalıştığı firmanın sosyal ağ hesaplarını açar. Firmanın hali hazırda sosyal medya hesaplarının ise düzenlenmesini yapar. Bunun yanı sıra, firmaya ait tüm sosyal medya ağlarının takibini yapar. İyi bir sosyal medya uzmanı; bağlı olduğu firmayı ve iş arkadaşlarını bilgilendirir. Sosyal medyada güçlü bir marka olmak adına gereken stratejilerin ne olduğu hakkında görüş alışverişinde bulunur. Bu bağlamda, yeni kampanya kurguları geliştirir. Sosyal medya uzmanının olayın teknik tarafı hakkında da bilgi sahibi olması gerekir. Örneğin, firmanın internet sitesinin SEO uyumlu olmasını sağlamalıdır. Ayrıca, firmanın tüm web sitelerini dizinlere eklemelidir. Bunun yanı sıra, işin bir de reklam tarafı bulunmaktadır. Sosyal medya uzmanından beklenti, paravan bloglar açarak firmanın reklamını yapmasıdır. Sosyal medya uzmanı; işin ekonomik tarafıyla ilgili olmalıdır. Örneğin, rakip firma analizi yapmayı bilmelidir. Birçok marka, sosyal medya reklamları sayesinde gelirlerini katlamaktadır. Bunun yanı sıra, dijital dünya modalarını takip etmek, bu mesleğin bir zorunluluğudur.

İyi Bir Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

İyi bir sosyal medya uzmanı olmayı hayal edenlerin her şeyden önce kendisini bu işe adamış olması gerekir. Çünkü, sosyal medya kavramının sınırları yoktur. Belirli çalışma saatleri, tatilleri, klasik işleri bulunmaz. Sosyal medya uzmanı olmak demek, kendini sürekli olarak geliştirmek demektir. İyi bir sosyal medya uzmanı olmak için bağlı bulunulan firmanın sosyal medya ağlarındaki takipçi sayısının arttırılması gerekir. Bunun için birçok yöntem vardır. Sahte takipçi veya beğeni satın almak, mantıklı değildir. Çünkü, çok kolay anlaşılabilecek bir durumdur. Bu noktada, takipçi sayısının arttırılması için samimi bir üslupla davranmak gerekir. Mevcut takipçilerle iyi iletişim kurulması ve onların sorularına cevap verilmesi; beraberinde yeni takipçiler getirecektir. Bunun yanı sıra, sosyal medya hesaplarında çeşitli kampanyalar veya çekilişler düzenlenerek takipçi sayısı arttırılabilir. Ayrıca, hesaplarda düzenli olarak paylaşım yapılması önemli bir detaydır. Sosyal medya uzmanı; her konuda bilgili olmalıdır. Bilgisini kanıtlamak adına öngörülerini paylaşmalı, bilgili olduğunu gösterecek tahminlerde ve açıklamalarda bulunmalıdır. Sosyal medya uzmanı; içerik üretmede başarılı olmalıdır. Aynı zamanda, takipçilerin dikkatini çekmek adına ilgi çekici spotlar, videolar ve sözler paylaşmalıdır. Sosyal medya uzmanı; hedef kitleye nasıl hitap edeceğini bilmelidir. Markanın hedef kitlesine doğru bir yaklaşım tarzıyla yaklaşmak bu işin ilk kuralıdır. Örneğin, Z jenerasyonuna Instagram diliyle hitap etmek gerekir. X jenerasyonuna ise daha ciddi ve Facebook üzerinden yaklaşılmalıdır. Sosyal medya uzmanının her şeyden önce doğal ve samimi olması gerekir. Bunun yanı sıra, taraf tutmayacak ve hedef göstermeyecek paylaşımlarda bulunmalıdır.

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


bu