Sosyal Ağlar ve Sohbet Odalarındaki Arkadaşlıkların Güzel Yanları

the_end     06-07-19     Genel     Sosyal Ağlar ve Sohbet Odalarındaki Arkadaşlıkların Güzel Yanları

Günümüzdeki sosyal ağlar ve sohbet odaları gibi siteleri, arkadaşlık sitesi ve evlilik sitesi gibi platformların yadsınamaz varlığı ve büyümesi gitgide devam ediyor ve bunun sosyolojik ilişkilere olan etkisi de elbette artıyor. Sosyallik denen kavram artık neredeyse bitmek üzere çünkü sosyal ortam edinmek ve sürdürmek bir insanın yıllarını alabiliyorken ve çok riskliyken, sosyal ağ siteleri, sohbet odaları, evlilik siteleri ve arkadaşlık siteleri gibi uygulamalar tüm bu zaman ve risk faktörlerini ortadan “bakış açısına göre” kaldırıyor gibi görünüyor. Bilgisayarın başına oturuyorsunuz, bir sohbet odası sitesine giriyorsunuz, bir masaya oturuyorsunuz ve hemen sohbete başlıyorsunuz. Bayan ya da erkek olmanızın bir önemi olmuyor, çünkü insanlar sosyal ortamlarda çok da ayrıma tabi tutulmuyor.

Sohbet Siteleri ve İnsan İlişkilerine Etkisi

Herkes eşit ve herkes “başlangıçta” arkadaş. Sohbetini sevenler birbiriyle konuşmaya devam ediyor. Bu her zaman sevgili ilişkisi de olmayabiliyor, günümüzdeki birçok iyi arkadaşlık sosyal ortamlarda başlıyor. Sosyal ortamlarda başlayan bu arkadaşlıklar genelde sadece sohbet ile başladığı ve kişi kendini iyice tanıttığı için aslında ön tanışma, gurur, kibir, risk alma, ego gibi etmenlerin önüne geçiliyor. Birey sohbet sitesi uygulamasında içinden geldiği gibi, kendi gibi davranabiliyor, herkeste olduğu gibi. Sohbet odaları gibi uygulamar aslında bireylere kendi olma şansını veriyor. Bu yüzden günümüzde sosyal ağların çöküşü hızlanmış durumda. Çünkü insanlar sosyal ağ gibi sitelerde yeni bireylerle çok da tanışamıyor ve kişiler kendi arkadaşlarıyla paylaşımlarda bulunarak sosyal ağ sitelerinde varlıklarını sürdürüyorlar.

Sohbet Sitelerinde Başlayan Dostluklar ve Evlilikle Sonuçlanması

Sosyal ağ ve sohbet odasında nasıl sevgili yapılır gibi sorular aslında uzun yıllardır Google’da aratılan ve birçok insanın cevabını öğrenmek istediği sorulardan biri. Bu soru aslında bir çok sorunun da cevabı gibi; çünkü bu durum aslında evliliklerin sosyal medya ve sohbet sitesi üzerinden de yapılmasına kapı açıyor. Sosyal medyada birbirini tanıma şansı bulan insanlar genelde dış görünüşten önce sohbeti iyi olan insanlara odaklanıyorlar. Haliyle birbirlerindeki güzel yanları keşfetme şansı bulan çiftler birkaç hafta veya birkaç ay içinde yüzyüze gelerek sosyal ortamlarda görüşmeye başlıyorlar. Birbirini iyi tanıyan çiftler ise sohbet odalarıyla başlayan arkadaşlıklarını evlilikle sonuçlandırıyor.

Güzel yanlar aslında sayamayacağımız kadar çok. Ön yargısız iletişim, sohbet amaçlı uzun süre vakit geçirebilme, seçim şansı, farklı sohbet ortamları ve özel ilgi alanlarına göre açılan gruplara girebilme olanağı bunların başında geliyor. Sohbet odalarında ve sosyal medyada yer alan farklı bireylere ve farklı ihtiyaçlara yönelik bireylerin toplandığı gruplar sayesinde herkes kendisine uygun bir başlıkla açılmış ve içerikle dolu olan gruplarda benzer karakterde insanlarla arkadaş oluyor. Sorunsuz arkadaşlıklar işte böyle başlıyor. Bu tarz Sohbet Odaları  gibi sitelerin güzel yanları gerçekten çok fazla.

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


bu