317
Kaynakçılık

Kaynakçılık


Kaynakçılık

 

Kaynakçılık en zor mesleklerden birisidir. Kazanç olarak çok iyi ama çok yorucu ve pis bir iştir. Şahsen ben bir kaynakçı olarak sizlere bu makalemde kaynakçılıktan bahsedeceğim.

 

İki demirin birbirine kaynatılmasına kaynak işlemi, bu işlemi kapan kişiye ise kaynakçı denir. Az önce de dediğim gibi Kaynakçılık gerçekten çok zor bir meslektir. İşin yorucu ve ağır olmasından dolayı alttan yetişen eleman yoktur. Bu yüzden çok aranılan ve günümüzde iş veren firmalar tarafından ustasını bulmak gerçekten zor olmaktadır. Genel olarak kaynak ustaları sabah torcu eline alıp akşama kadar kafasında maske elinde torç kaynak yapar. Bazıları sadece kaynak yapıyor olsa da kimisi de kaynak ağzını açar, taşlamasını yapar, çapağını alır vs.. Tabiki bu ustanın insiyatifine bağlıdır. Normalde Kaynakçılık monte edilen parçaları kaynakmaktır. Yani aslında bir kaynakçı, kaynağın pisliğine, taşlamasına, kaynak ağzına karışmaz. Bu iş için ayrıca eleman tahsis edilmekte olup, kaynak işlemi başlamadan ya da bittikten sonra gerekli tüm şeyleri bu eleman yapar.

 

Zamanında bu işi bana öğreten ustamdan Allah C.C binlerce kez razı olsun ki koluma altın bir bilezik takmama vesile oldu. Çünkü her ne kadar pis bir iş olsa da maddiyat yönünden çok cezbedici bir iş. Kaynakçılık işte ne var bunda deyip geçmemek lazım.

 

Kaynak Çeşitleri

En çok kullanılan kaynak çeşitleri;

Elektrik ark kaynağı, Gazaltı kaynağı, Oksi – Asetilen kaynağı, Elektrik direnç kaynağı, Enerji ışın kaynakları, Katı hal kaynak yöntemleri, Argon (TIG) kaynağı’dır.

 

Benim şu an ki iş yerimde yaptığım kaynak ise ağırlıklı olarak Argon (TIG) kaynağı ve Gazaltı kaynağı’dır. Severek yaptığım bu işi 17 yaşında çıraklık yaparak öğrendim ve çeşitli firmalarda ara ara iş değişikliği nedeni ile kaynak yapmayı bıraksam da tam 15 senedir yapmaktayım. Kaynakçılık mesleği hiç bir zaman ölmez. O yüzden genç kardeşlerimize tavsiyem şu ki bu işi nbir şekilde öğrensinler ve ebediyen aranan bu meslekten bol kazançlar elde etsinler.

Bu gece makalemde kendi mesleğimden sizlere bahsettim. İnşallah bir sonraki makalemizde daha farklı bir konuyla karşınızda olabilirim. Makalemi burada biritiyor ve hepinize hayırlı geceler diliyorum.

Sosyal Medyada Paylaş

YORUMLAR

Sohbet Chat Irc Yardm

YeniChat.Net - 2010-2019 Tm Haklar Sakldr.

sohbet Sohbet Sohbet