Akıllı Telefonların Gücünü Katlayacak Fikirler

the_end     07-07-19     Genel     Akıllı Telefonların Gücünü Katlayacak Fikirler

Zamanın büyük bir çoğunluğunu ayırdığımız akıllı telefonlarda da bazı dönemlerde günlük hayata etki edecek sorunlar yaşanabiliyor. Özellikle akıllı telefonlarda sıklıkla görülen sinyal sorunu, internete bağlanma sorunları vs. gibi durumlar güne etki ederek yapılması planlanan işlerin önemli ölçüde önüne geçiyor. Bu olumsuzlukları sona erdirmek için, kullanıcıya belli başlı adımlar düşüyor. Bunlar üzerinden gün boyunca karşımıza çıkması söz konusu olan problemlerin daha kısa süre içinde sonuçlanması mümkün bir hale gelecektir.

Telefonun Sinyal Gücünde Sorunlar Varsa Ne Yapmalı?

Telefonun sinyal durumu zayıf veya hiç çekmiyorsa, yapılabilecekler listesi uzayabilir. Ancak tamamen sinyal gücünü iyi duruma getirebilmek telefonun operatörü ile ilgili bir konudur. Eğer kullanmış olduğunuz operatörün bu konu hakkında iyi bir altyapısı yoksa, iyi bir sinyal seviyesi yakalamanız biraz zor bir hale gelecektir.

1-Telefonu doğru bir şekilde tutmamanız sinyal konusunda ortaya problemlerin çıkmasına neden olabilir. Eğer telefonun içinde bulunan antenleri örtecek şekilde telefonu tutuyorsanız, bu durum sinyal gücünü zayıflatan nedenler arasında ilk sıralarda yer alır. Sorunu ortadan kaldırmak ve biraz daha kaliteli bir sinyal gücüne sahip olabilmek için, mümkün olduğu kadar telefonu üst köşelerden tutmaya özen göstermelisiniz.
2-Duvarları aşmanız halinde sinyal gücünün biraz daha iyi bir hale geldiğini görmüş olacaksınız. Özellikle balkon gibi yerlerde sinyal gücünün biraz daha kalite olarak arttığını fark edebilirsiniz. Eğer telefonu acil şekilde kullanmanız gerekiyorsa ve sinyal zayıf gözüküyorsa bir müddet balkonda görüşme yapabilirsiniz. Kış ayları için pek iyi bir sonuç getirmeyecek bu uygulama, yaz ayları için bir kurtarıcı olabilir.

3-Telefon şarj durumuna bağlı otomatik şekilde güç tasarrufu moduna geçmiş olacaktır. Bu dönemlerde ise telefonu güç tasarruf modundan çıkarmalı veya acil olarak şarja takmalısınız. Aksi halde uzunca bir süre boyunca sinyalin kalitesinin düşmesine neden olacak bir sorun olarak görülecektir.

4-Telefonun sinyali güçlenene kadar yürümeniz konu hakkında bir sonuç almanıza neden olabilir. Sinyal gücünde özellikle beş veya on adım içinde bir değişiklik oluşabilir. Bazende bu değişiklik bir iki km içinde kendini göstermiş olacaktır. Bunun temel olarak en büyük nedeni ise, altyapının şuanda kusursuz olarak tamamlanamamış olmasındandır. Şehrin merkezinde oturanlar bu konudan biraz daha az şikayetçi olurken, şehir merkezine uzakta yaşayanlar ise her gün olmak üzere bu konudan şikayetçi durumdadır.

5-Sinyal gücünü arttırmak için operatörünüzü değiştirmekte bir sonuç verebilir. Özellikle operatörler arası derin bir araştırma yaparak sinyal kalitesi olarak en önde olan firmayı tercih edebilirsiniz. Altyapısı diğerlerine göre daha iyi durumda olan bir operatörü tercih ederek, sorunun önünde kısa bir süre içinde geçmeniz mümkün bir hale gelebilir. Eğer diğer telefonlarda aynı operatörü kullandığınız halde sinyal sorunu yaşamayıp, tek bir telefonda sinyal sorunu yaşıyorsanız kullandığınız telefonda arıza olabilir. Bu nedenle vakit kaybetmeden servisin yolunu tutmanız mantıklı olacaktır.

6-Sinyal sorunu tüm adımları yaptığınız takdirde ortadan kalkmadıysa, telefonu internet için kullanmanız gerektiği durumlarda wifiyi tercih edebilirsiniz. Geçici olarak tercih edebileceğiniz bu yöntemde aynı şekilde, gün boyunca telefondan maksimum düzeyde yararlanmanıza neden olacaktır. Wifi üzerinden görüntülü konuşma başlatabilir, internette gezintiye çıkabilir ve maillerinizi kontrol edebilirsiniz.

Telefonun İnternet Hızını Arttırmak İçin Ne Yapmalı?

Akıllı telefonunuzda interneti kullanmak istiyorsanız, ancak internet bağlantısı oldukça yavaşsa bunun temelinde birkaç farklı neden yatabilir. Telefonda internet hızını arttırmak için kullanıcıların bazı adımlara dikkat etmesi gerekecektir.
1-Telefonu yeniden başlatmak bazı dönemlerde tüm sorunların kalıcı olarak çözülmesine neden olabilir. Telefonda sıklıkla yaşanan takılma ve donmalar, programlardan kaynaklı olarak hatalar bu şekilde tamamen ortadan kaldırılabilir. Aynı şekilde internette sıkıntılar yaşıyorsanız ve internetin eskiye nazaran oldukça yavaş olduğunu düşünüyorsanız bu işlem kalıcı bir çözüm vermek açısından ideal olacaktır. Öte yandan mobil veride olduğu kadar, wifi bağlantısında da kopmalar ve hız düşüklükleri gibi sorunlar bu şekilde ortadan kalkmış olacaktır. Yani diğer adımlara geçmeden önce akıllı telefonunuzu yeniden başlatmayı denemeniz doğru olacaktır.

2-Konumunuzu değiştirmek bu konu hakkında iyi bir sonuç almanıza neden olabilir. Özellikle bulunduğunuz coğrafi konum nedeniyle bu tarz bir hata almanız olasıdır. Merkeze uzak bir bölgede bulunuyorsanız, etrafınızda dağlar ve tepeler gibi çeşitli engeller varsa, bu durum haliyle sinyal kalitesine doğrudan etki edecektir. Aynı şekilde bulunduğunuz bölgede sıklıkla yüksek binalar yer alıyorsa, internet bağlantınızın hızının önemli ölçüde düştüğünü fark edebilirsiniz. Bu sorunu kalıcı olarak çözebilmek için tek yapmanız gereken şey bulunduğunuz bölgeden ayrılmak olmalıdır.

3-Uygulamaları gözden geçirmenizde aynı şekilde sorun hakkında bir çözüm almanıza neden olabilir. Akıllı telefonunuza yüklediğiniz bazı uygulama çeşitleri sürekli olarak internete bağlı kalmayı gerektiren uygulamalar arasındadır. Bu durum ise ister istemez internet hızında düşüşler ve kopmalar ortaya çıkarabilir. Akıllı telefonunuzda kısa bir süre inceleme yaparak, hangi uygulamaların bu soruna neden olduğunu çözebilirsiniz. Tespit ettiğiniz uygulamaları telefonunuzdan silmeniz veya devre dışı bırakmanız sonuca dair bir çözüm almanızı sağlayacaktır.

4-VPN uygulamaları telefonda gizlilik ve güvenlik sağlamak adına sıkça tercih edilen uygulamalar arasındadır. Ancak uzak sunuculara bağlanan bu uygulamalar internet hızını düşüren nedenler arasında ilk sıralarda yer alır. Şuan telefonda VPN açık durumdaysa ve henüz kullanmıyorsanız kapatabilir ve aradaki hız farkını açıkça bir şekilde görebilirsiniz. Öte yandan bu uygulamalar devamlı olarak internet bağlantısını kullanan uygulamalar arasında bulunduğundan dolayı, internette kopmalar ve yavaşlamaları da haliyle peşinde getirecektir.

5-Telefonu yeniden başlatmak gibi telefondaki ağ ayarlarını sıfırlamak aynı şekilde çözüm almanıza neden olur. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise, bu sıfırlama işlemi aynı zamanda wifi ve blueetooth cihazları da etkileyecektir. Bu durumda tüm cihazlara yeniden bağlantı yapmanız söz konusudur. Android ve IOS cihazlarda ağ ayarlarını sıfırlama işleminin yapılması farklıdır. Kullanıcılar hangi işletim sistemini tercih ediyorsa bu adımlar üzerinden sıfırlama işlemini sorunsuz bir şekilde yapabilirler. Android telefon kullanıcıları sıfırlama işlemini yapmak için ayarlar>yedekle ve sıfırla>ağ ayarlarına sıfırla seçeneklerini takip etmelidir. IOS telefon kullanıcıları ise sıfırlama işlemini yapmak için ayarlar>genel>sıfırla ve ağ ayarlarını sıfırla seçeneklerini takip etmelidir. Bu şekilde çok kısa bir süre içinde internet hız sorununa çözüm getirecek olan ağ ayarları sıfırlama işlemi yapılabilir.

6-SIM kartının yuvasından çıkma ihtimali de bu tarz durumları peşinden getirebilir. İnternet bağlantısını daha hızlı bir hale getirebilmek için SIM kartını yuvasından çıkararak tekrar takmayı deneyebilirsiniz. Eğer SIM kartınızı uzun bir zamandan beri kullanmaya devam ediyorsanız, bu sorunun ortaya çıkışını daha sık bir şekilde görebilirsiniz. Buna çözüm getirebilmek için tek yapmanız gereken şey ise SIM kartın değiştirilmesini sağlamaktır. Bunun için kullanmış olduğunuz GSM operatörün şubesine giderek değişim talebinde bulunmalısınız. Yukarıdaki bütün adımları yerine getirdiğiniz halde, halen sorun hakkında bir çözüm alamıyorsanız sorun operatör kaynaklı olabilir. Bu durumda tek yapmanız gereken şey, kullanmış olduğunuz GSM şirketinden teknik destek almaktır.

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


bu