Eski IRCD Sunucuları

the_end     12-03-17     Genel, Sohbet     Eski IRCD Sunucuları

Eski IRCD Sunucuları

 

Bu gün sizlere Eski IRCD Sunucuları hakkında bilgi vereceğim. Çünkü bir çok kişi bu sunucuları merak ediyor, bilmiyor ve öğrenmek istiyor. Bu konuda bizlere sıkça IRCD’nin eskileri olduğumuz için çeşitli sorular geldi. Bende tek tek cevaplamak yerine bu makalede anlatmayı tercih ettim.

 

1999 yılında IRC alemine girdim ve bir çok sunucuda bulundum. İlk olarak o dönemin kapandıktan sonra userlerinin iki farklı sohbet sunucusuna dağılmasıyla açılan AdaNet isimli sunucuda bulundum. Bu sunucu tamamen bir şirket sunucusu idi. Domain, hosting vs.. gibi shell satışı yapan bir şirketin açtığı, kapanan RaksNet sonrası ordaki kullanıcılarını çeken bir sunucuydu.

 

RaksNet kapanışı ile oranın userlerden birinin açtığı bir diğer sunucuda DorukNet olmuştur. Ada ve Doruk içerisindeki eski kullanıcıların hepsi RaksNet’te beraber olduklarından birbirlerini çok çok iyi tanımaktaydılar. Tabiki yeni kullanıcıları bu kesimden hep uzaktı. 2006 yılına kadar aktif olan bu iki sunucu her önüne gelenin chat siteleri açıyor olmasından ve kullanıcılarının hiç kalmadı denecek kadar bitmesinden dolayı kapanmıştır.

 

O dönemin en iyi ve en kaliteli, tabi ki yabancı olup Türk kullanıcısı çok olan ve Türiye Sohbet girişleri açık olan sunucu DalNet, bir diğer eski sunuculardandır. Halen aktif halde olan bu domain içerisinde Türk kullanıcı yok ama yabancı ülke girişleri çok çok iyidir.

 

Eski IRCD Sunucuları olarak bilinen bir diger sunucu ise Superonline’dir. Zamanında burası da  çok büyük ve şaşalı bir yerdi. Ama tabi ki her önüne gelenin sunucu açıyor olması ile buranında kullanıcı kitlesi azaldı ve diger chat platformları gibi orasıda 2008 yılında IRCD hayatına son verdi.

 

Eski olup halen aktif olan bir sunucu ise ZurnaNet’tir. Burası nasıl olduysa yıllardır ayakta ve halen eski kitlesine sahip. Yani kalabalık ve gösterişli bir platform olarak IRCD hayatına devam ediyor. Burada kanallar, yetkiler, botlar gibi bir çok şey kiralanıp ticari amaçlı olarak paraya dönüştürülmektedir.

 

Google’ye Dayanamayan IRCD’yi Kapattı

 

Eski IRCD Sunucuları olarak yıllar önce arada girdiğim GreenNet, RekorNet, PrizmaNet, TTNet, Aksohbet gibi bir çok sunucuda o dönemin en kaliteli sohbet platformuydu. Tabiki hepsi ya kullanıcılarının git gide azalmasından, ya googlede eskisi gibi performansları olmayıp sitelerinin geri atmasından, ya da kullanıcılarının sorunlarından sıkıldıkları için IRCD’lerini kapatmış bulunmaktalar.

 

Bunlar gibi bir çok Eski IRCD Sunucuları tabiki vardı. Ama en köklü ve en gözde olan sohbet odaları bu bahsettiklerimdi. Sizlerinde en eski sunucular olarak bunları bilmeniz yeterli olacaktır. Tabi ki önümüzdeki günlerde yazacağım makalelerde diğer sunuculardanda bahsedip, diğerleri hakkında da sizlere geniş bilgiler vermeye devam edebilirim.

 

Bu günlük makaleme son veriyor ve hepinize bizlere verdikleri destekten dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?